HDMBLM logo en

Scientific program

Srijeda, 09. svibanj 2018.
Wednesday, 09 May 2018

13:00-17:30 Registracija/Registration

PKS/PCS

Predkongresni simpozij/Pre-congress symposium
Voditelj/Chair: Lora Dukić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

Predstavljanje objavljenih preporuka HDMBLM-a/
Presentation of guidelines published by CSMBLM

14:30-14:50

 

Nacionalne preporuke za uzorkovanje venske krvi/ National recommendations for venous blood sampling
Nora Nikolac Gabaj (Radna grupa za predanalitiku/Working group for preanalytics)

14:50-15:10

Nacionalne preporuke za kapilarno uzorkovanje/National recommendations for capillary blood sampling
Jasna Leniček Krleža (Radna grupa za kapilarno uzorkovanje/ Working Group of capillary blood sampling)

15:10-15:30

Nacionalne preporuke za analizu acidobazične ravnoteže/Blood gas testing and related measurements: National recommendations on behalf of the CSMBLM
Lora Dukić (Radna grupa za acidobazičnu ravnotežu/Working group for blood gas testing)

15:30-15:50

Uloga laboratorijske dijagnostike u otkrivanju i klasifikaciji kronične bubrežne bolesti: nacionalne preporuke/Standardization of laboratory diagnostics of chronic kidney disease in Croatia
Vanja Radišić-Biljak (Radna grupa HDMBLM i HKMB za kroničnu bubrežnu bolest/CSMBLM & CCMB Working Group for laboratory diagnostics of chronic kidney disease)

15:50-16:10

 

 

Minimalni zahtjevi za procjenu mjerne nesigurnosti: Preporuke Radne grupe HDMBLM i HKMB za mjernu nesigurnost/Minimum requirements for the estimation of measurement uncertainty: Recommendations of the joint Working group for uncertainty of measurement of the CSMBLM and CCMB
Ines Vukasović (Radna grupa HDMBLM i HKMB za mjernu nesigurnost/CSMBLM & CCMB Working group for measuring uncertainty)    

16:10-16:30

Rasprava/Discussion

PIR/PISW

16:30-17:30

Predkongresna industrijska radionica
Pre-congress Industry Sponsored Workshop
Beckman Coulter d.o.o.

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

19.00-20:00

Otvaranje kongresa/Opening Ceremony
Hrvatski državni arhiv/Croatian State Archives

20:00-21:30

Koktel dobrodošlice/Welcome Reception
Hrvatski državni arhiv/Croatian State Archives

 

Četvrtak, 10. svibanj 2018.
Thursday, 10 May 2018

07:30-18:00 Registracija/Registration

PS1/ME1

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Désirée Coen Herak

Sponzorirana/Sponsored by Biomedica dijagnostika d.o.o.

Dvorana Tortica/Tortica Hall

08:00-08:45 

Quality Control and risk management principles in haemostasis*
Piet Meijer (Voorschoten, The Netherlands)

PS2/ME2

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Marija Grdić Rajković

Sponzorirana/Sponsored by Labena  d.o.o.

Mala polivalentna dvorana/Small Polyvalent Hall

08:00-08:45 

Optimizacija uzorka za glukozu/Optimisation of sample for glucose determination
Andrea Saračević (Zagreb, Croatia)

08:45-09:00 

Stanka/Break

S1

Simpozij 1/Symposium 1
Laboratorijska dijagnostika hemostaze
Laboratory diagnostics of Haemostasis    
Voditelj/Chair: Ana Bronić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

09:00-09:20

Harmonizacija koagulacije: postignuća i mogućnosti/ Harmonization of laboratory testing in haemostasis
Ana Bronić (Zagreb, Croatia)

09:20-09:50

Biological variation in haemostasis and consequences for analytical performance specifications*
Piet Meijer (Voorschoten, The Netherlands)

09:50-10:10

Lupus-antikoagulans: s laboratorijske točke gledišta/ Lupus anticoagulant: from the laboratory point of view
Sandra Margetić (Zagreb, Croatia)

10:10-10:30

Direktni oralni antikoagulansi: nadogradnje u laboratorijskim istraživanjima/Direct oral anticoagulants: update on status of laboratory testing
Désirée Coen Herak (Zagreb, Croatia)

10:30-11:00 

Stanka za kavu/Coffee break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

PL1

Plenarno predavanje 1/Plenary lecture 1
Voditelj/Chair: Ana-Maria Šimundić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

11:00-12:00

Harmonisation of education and training across the European Union*
Gilbert Wieringa (Bolton, UK)

IR1/ISW1
IR2/ISW2

Industrijska radionica/Industry Sponsored Workshop

IR1/ISW1
Biomedica dijagnostika d.o.o
12:00-13:00

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

IR2/ISW2
Roche d.o.o.
12:00-13:15

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

13:15-14:00 

Stanka za ručak/Lunch break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

14:00-15:00

Posterska sekcija/Poster session 
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

Ekran/Screen

 

TROMBOCIT

H – Hematologija/Hematology

GLUKOZA

S – Hemostaza/Haemostasis
K – Kardiovaskularne bolesti/Cardiovascular diseases

ADRENALIN  

 R – Kronične bolesti/Chronic diseases

14:00-15:00

Usmena izlaganja postera/Oral Poster Presentations

UIP1/OPP1

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

UIP2/OPP2

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

Autoimune bolesti/Autoimmune diseases: A-3
Hematology/Hematology: H-3, H-7, H-8, H-11
Hemostasis/Haemostasis: S-3, S-8
Toksikologija/Toxicology: T-1, T-2

Izvananalitička faza/Extra-analytical 
phase
: I-1, I-7, I-10, I-11, I-12, I-13
Kardiovaskularne bolesti/
Cardiovascular diseases: K-5
Kronične bolesti/Chronic diseases:
R-2, R-8, R-10

S2

Simpozij 2/Symposium 2
Laboratorijska dijagnostika kroničnih bolesti
Laboratory diagnostic of chronic diseases
Voditelj/Chair: Vanja Radišić-Biljak

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

15:00-15:25 

Laboratorijska dijagnostika šećerne bolesti u vremenu personalizirane medicine/Laboratory diagnostics of diabetes in age of personalized medicine     
Marijana Vučić Lovrenčić (Zagreb, Croatia)

15:25-15:50

Laboratorijska dijagnostika bolesti štitnjače/Laboratory diagnostics of thyroid disorders
Sanja Mandić (Osijek, Croatia)

15:50-16:15

Polimorfizmi pon1 gena u kroničnoj opstruktivnoj plućnoj bolesti/Polymorphism of pon1 gene in chronic obstructive pulmonary disease
Marija Grdić Rajković (Zagreb, Croatia)

16:15-16:30

Rasprava/Discussion

16:30-17:00 

Stanka za kavu/Coffee break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

IR3/ISW3

17:00-18:00

Industrijska radionica/Industry Sponsored Workshop
Labena d.o.o.

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

19:30-22:30 

Večera za predavače/Speakers Dinner

*predavanja na engleskom jeziku/lectures in English 

Petak, 11. svibanj 2018.
Friday, 11 May 2018

07:30-17:00 Registracija/Registration

PS3/ME3

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Mila Lovrić

Sponzorirana/Sponsored by Siemens Healthcare d.o.o.

Dvorana Tortica/Tortica Hall

08:00-08:45

Kromatografija/Chromatography
Mila Lovrić (Zagreb, Croatia), Željko Debeljak (Osijek, Croatia)

PS4/ME4

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Vikica Buljanović
Sponzorirana/Sponsored by MES d.o.o.

Mala polivalentna dvorana/Small Polyvalent Hall

08:00-08:45

Likvor/Cerebrospinal fluid
Željka Vogrinc (Zagreb, Croatia)

08:45-09:00

Stanka/Break

S3

Simpozij 3/Symposium 3
Novi trendovi u molekularnoj dijagnostici
New trends in molecular diagnostics
Voditelj/Chair: Daria Pašalić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

09:00-09:25

Micro RNA u dijagnostici različitih kliničkih entiteta/ Micro RNA in the diagnostics of different clinical entities
Daria Pašalić (Zagreb, Croatia)

09:25-09:50

Mikro RNA (miRNA) u mijelodisplastičnom sindromu (MDS)/Micro RNAs (miRNAs) in myelodisplastic syndrome (MDS)
Mirjana Marijana Kardum Paro (Zagreb, Croatia)

09:50-10:15

Metilacija DNA u dijagnostici invazivnosti trofoblasta i tumora/DNA methylation as a diagnostic target of the trophoblast and tumor invasiveness
Ljiljana Šerman (Zagreb, Croatia), Valentina Karin (Zagreb, Croatia)

10:15-10:30

Rasprava/Discussion

10:30-11:00

Stanka za kavu/Coffee break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

PL2

Plenarno predavanje 2/Plenary lecture 2
Voditelj/Chair: Daria Pašalić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

11:00-12:00

Control of biomolecular quality and molecular testing*
Michael Neumaier (Mannheim, Germany)

IR4/ ISW4
IR5/ISW5

Industrijska radionica/Industry Sponsored Workshop

IR4/ISW4
MES d.o.o.
12:15-13:15

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

IR5/ISW5
Abbott Laboratories d.o.o.
12:15-13:15

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

13:15-14:00

Stanka za ručak/Lunch break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

14:00-15:00

Posterska sekcija/Poster session
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

Ekran/Screen

                        

TROMBOCIT

M – Molekularna dijagnostika/Molecular diagnostics

GLUKOZA

N – Novi biomarkeri/New biomarkers
A – Autoimune bolesti/Autoimmune diseases

ADRENALIN

 P – Prikaz slučaja/Case report

14:00-15:00

Usmena izlaganja postera/Oral poster presentations

UIP3/ OPP3

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

UIP4/OPP4

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

Novi biomarkeri/New biomarkers:
N-1, N-3, N-5, N-6, N-7, N-9
Molekularna dijagnostika/Molecular diagnostics: M-4

Prikaz slučaja/Case report: P-2, P-10, P-12, P-15
Ostalo/Other: O-2, O-4, O-8, O-14

S4

Simpozij 4/Symposium 4
Novi dijagnostički pristupi u laboratorijskoj medicini    
New diagnostics approach in laboratory medicine
Voditelj/Chair: Željka Vogrinc

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

15:00-15:25

Modelling psychiatric disorders: from genomic findings to cellular phenotypes*
Srđan Djurovic (Oslo, Norway)

15:25-15:50

Uloga laboratorija u optimizaciji biološke terapije/Role of the laboratory in optimisation of biological therapy 
Ana Kozmar (Zagreb, Croatia)

15:50-16:15

Upotreba visoko-osjetljivog testa za srčani troponin u procjeni kardiovaskularnog rizika/Use of high-sensitivity cardiac troponin assay in cardiovascular risk assessment
Lora Dukić (Zagreb, Croatia)

16:15-16:30

Rasprava/Discussion

16:30-17:00 

Stanka za kavu/Coffee break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

 *predavanja na engleskom jeziku/lectures in English

 

Subota, 12. svibanj 2018.
Saturday, 12 May 2018

07:30-15:00 Registracija/Registration 

PS5/ME5

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Lora Dukić

Sponzorirana/Sponsored by Radiometer d.o.o.

Dvorana Tortica/Tortica Hall

08:00-08:45 

Kako izračunati isplativost analize?/How to calculate the cost-effectiveness of the analysis
Lidija Bilić-Zulle (Rijeka, Croatia)

PS6/ME6

Sekcija „Pitajte stručnjaka“/Meet the expert Session
Voditelj/Chair: Jasna Leniček Krleža

Sponzorirana/Sponsored by Beckman Coulter d.o.o.

Mala polivalentna dvorana/Small Polyvalent Hall

08:00-08:45

CROQALM: ciljevi i mogućnosti/CROQALM: the course and possibillities
Jelena Vlašić Tanasković (Pula, Croatia), Ivana Maradin (Karlovac, Croatia)

08:45-09:00 

Stanka/Break

S5

Simpozij 5/Symposium 5
Upravljanje laboratorijem
Laboratory management
Voditelj/Chair: Vikica Buljanović

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

09:00-09:25

Modeliranje medicinsko-biokemijskog
laboratorija kao ekonomske cjeline/Shaping of a clinical biochemical laboratory as an economic unit
Vikica Buljanović (Našice, Croatia)

09:25-09:50

Integracija laboratorija: Jesmo li odabrali pravi put?/ Laboratory integration: Did we choose the right way?
Leida Tandara (Split, Croatia)

09:50-10:15

Upravljanje kvalitetom u medicnsko-biokemijskom laboratoriju/Medical biochemistry laboratory management quality system
Ines Vukasović (Zagreb, Croatia)

10:15-10:30

Rasprava/Discussion

10:30-11:00

Stanka za kavu/Coffee break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

PL3

Plenarno predavanje 3/Plenary lecture 3
Voditelj/Chair: Marija Grdić Rajković

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

11:00-12:00

Laboratorijska medicina budućnosti - jesmo li spremni?/ Laboratory medicine in the future - are we ready?
Ana-Maria Šimundić (Zagreb, Croatia)

IR6/ISW6
IR7/ISW7

Industrijska radionica/Industry Sponsored Workshop

IR6/ISW6
Siemens Healthcare d.o.o.
12:00-13:00

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

IR7/ISW7
Radiometer d.o.o.
12:00-13:00

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

13:00-13:45

Stanka za ručak/Lunch break
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

13:45-14:30

Posterska sekcija/Poster session
Izložbeni prostor/Exhibition Hall

Ekran/Screen

 

TROMBOCIT

I – Izvananalitička faza/Extra-analytical phase

GLUKOZA

OV – Ostalo verifikacija/Other verifications
U – Upravljanje laboratorijem/Laboratory management

ADRENALIN

O – Ostalo/Other

13:45-14:30

Usmena izlaganja postera/Oral poster presentations

UIP5/ OPP5

Velika polivalentna dvorana
Big Polyvalent Hall

UIP6/ OPP6

Mala polivalentna dvorana
Small Polyvalent Hall

Upravljanje laboratorijem/Laboratory management: U-1, U-4
Ostalo-verifikacije/Other-verifications: OV-5, OV-6, OV-7, OV-10, OV-12, OV-13

Voditelj: Marija Grdić Rajković
Studentski posteri/Students’ posters:
H-1, H-9, K-1, M-6, O-6, O-13, OV-3, OV-11

S6

Simpozij 6/Symposium 6
Analiza urina i drugih vrsta uzoraka
Analysis of urine and other specimens
Voditelj/Chair: Lora Dukić

Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

14:30-14:55

Automatizacija dijagnostike mokraće/Automatization of urine analysis
Lidija Bilić-Zulle (Rijeka, Croatia)

14:55-15:20

Salivaomika u laboratorijskoj dijagnostici/Salivaomics in laboratory diagnostics
Daniela Šupe Domić (Split, Croatia)

15:20-15:45

Fekalni kalprotektin – koristan dijagnostički biljeg upalnih bolesti crijeva/Fecal calprotectin – useful diagnostic marker of inflammatory bowel disease
Irena Linarić (Zagreb, Croatia)

15:45-16:00

Rasprava/Discussion

16:00-16:15

Zatvaranje kongresa/Closing remarks

20:30-23:30

Kongresna večera/Congress Dinner
Velika polivalentna dvorana/Big Polyvalent Hall

 

HR EN